23.05.2020 19

HESAPSIZ BİR HAYAT MI …?

Evrende insan kendi halini görebilseydi acziyetininde farkına varırdı. Evren uzay dünya ve bilmediğimiz milyonlarca alem... Konuşurken insan zaten inkar etmiyor ve "ne kadar da küçüğüz" diyebiliyor. “Yaratılış sebebi bu kadar anlamlı başka bir canlı var mı acaba?” diye düşünmeden edemiyor insan...

 

 

sample

Bir ödül ya da ceza için yaratıldık diyen de var işi tesadüflere bağlayan da… Hatta “ben mi istedim” diyen de var… “Yaşam çok güzel” diyen de… “Herşeye rağmen yaşıyoruz” diyenden tutun “yaşadığımdan birşey anlamadım” diyen de... Hayatımız boyunca bunlardan en az birini yada bir kaçını söylemişizdir farklı zamanlarda veya duygu durumlarımız da… 


İnsan her anı dolu dolu olan ve her anını boş boş geçirebilen bir varlık olabiliyor. Hayatta yaratılan herseyin bir anlamı var. Gökler ve yer arasında herseyin yaratılış sebebi var ve bu yaratılanların hepsinin birbiri ile bir bağı da var. Hepsi bir diğerinin en az bir ihtiyacını karşılıyor. Birini aradan çıkarın tüm sistem çöküyor. İş dönüp dolaşıp insana geliyor. Ve bir bakıyorsun aslında hepsi insanı hayatta tutmak için yaratılmış bunu anlıyorsun. En garip olan şeylerden birisi ise insan, yaratılan hemen hemen herşeye müdahale edebiliyor. Ağaçtan kağıt demirden tencere tava hatta silah yapabiliyor… Anlıyorsun ki insan gerçekten yeryüzünde halife gibi dolaşıyor. Bu kadar yetki ve gücü olan bir ademoğlu var dünya da. Buradan bakınca aslında epey adam yerine sayılmışım diyorum kendime. Hani sizi bilmem ama beni dert edinmiş birileri. Hem güç hem de bu gücü kullanmak için akıl da verilmiş. Yaratılan herşey bana boyun eğdirilmiş…

Pazara gönderiyorum oğlumu döndüğünde, “verdiğim pazar parasını ne yaptın?” diyorum. Çalışanıma iş veriyorum bir hafta sonra,  “ne yaptın o projeyi?” diyebiliyorum. Eşime hediye aldığımda bile “neden kullanmıyorsun?” diye hesap sorabiliyorum… Bu kadarcık az şeyin hesabıni herkesten isteyebiliyorken, insana verilen bunca güç ve yetkiye karşılık hiç sorulmayacakmış gibi yaşayabiliyorum.

 

Herşey bana boyun eğdirilmiş ve herşey benim için yaratılmışken, ben bunun hesapsızca olduğunu zannedebiliyorum. Bu aldanmam ne kadar surer?...  Belki bir ömür boyu…  Ama şunu kesin diyebilirim; ”Herşey bana boyun eğdirilmişken, sen kime boyun eğdin?” diye sorulacaktır diye düşünüyorum.

Bu an gelmeden zamanın ve elimdekilerin değerini bilmek istiyorum…   

 

Yorumlar

Aytül
30.06.2020

Hesap bilinci ile yaşamaya başlarsak Nankörlüğümüz de azalacaktır. Hayırlattığın için teşekkürler

Lale Karasu
24.05.2020

Istediginin degil de ihtiyacı olanin kendine gönderildiği bir dunyada insana bedelin bu denli ağır olduğu gösterilseydi acaba şahitliği aynı istekle kabul eder miydi acaba?

Kadriye Bostancı
24.05.2020

İnşallah o başıboşlardan olmayız. İki günü birbirine eşit olmadan yaşar, hesabını veremeyeceğiz hiçbişi olmaz hayatımızda.

Sevilay
24.05.2020

Gerçekte insan ne kadar nankördür.ve nankölügünüde farkında değildir... Ey insan biz gökleri ve yeri oyun ve oyalanma olsun diye yaratmadık.....buyuruyor rabbimiz öylede ise bizim O'nu tanımamıza haylkkiyla sadece ve sadece O'NA ibadet edip hakkiyla durektiflerine uygun bir hayati sonlanana kadar yaşamakla görevliyiz . Bu bilinçte yasamak duası ve selamıyla.....

Sümeyra karlıdağ
23.05.2020

-Yoksa insanlar inandık deyip, sınanmadan bırakılacaklarını mı zannettiler. Ne kadar az düşünüyoruz. Bunca yaratılmış muhteşem bir düzenek birilerinin can sıkıntısı olamaz herhâlde. Neden buradayız, nasıl geldik, nasıl ve nereye gideceğiz? Soru varsa cevap var... Peki, neden hiç düşünmüyoruz? Beni bu dünyaya bağlayanlar ne? Nelere boyun eğdim? İşim? Sigaram? Eşim? Çocuğum? Annem? Ya bunları kaybettiğimde... Hiç bir şeyim yok... Peki gerçekte beni hayata bağlayan ne olmalıydı. Benim gibi bir şeylere boyun eğmiş biri beni hayata bağlayan sebep olabilirmi? Ya da bugün kazandığım, bir kazayla kaybedebileceğim son model arabam? Sınavın parçası olan şeylere takılıp kalarak sınavı nasıl geçerim? Her an kaybedebileceğim şeylere boyun eğip, kölesi olmak mı yoksa karşıma çıkanlarla sınavı verip tek bir yere boyun eğmek mi? Sınavın sahibi kim?

Esgar
23.05.2020

Yoksa o insan başıboş bırakılacağını mı sanıyor? Kıyamet : 36

Gönül Temiz
23.05.2020

İnsan ne yazık ki kendinin başıboş bırakıldığını sandığından, hayatını BOMBOŞ geçirebiliyor. Oysa yaptığımız herşeyin sonucunu sanıyoruz. Farkındalık sağladığınız için minnettarım.

Makaleye Yorum Bırakın